مشارکت های اجتماعی

EN

معرفی و کارگاه عملی تکنولوژی GPR و کشف انشعابات غیرمجاز شرکت آب و فاضلاب شرق تهران – استان تهران

معرفی و کارگاه عملی تکنولوژی GPR و کشف انشعابات غیرمجاز شرکت آب و فاضلاب شرق تهران – استان تهران

دسته بندی مستندات: مطالعات موردی حوزه صنعت آب

مجری: واحد فروش و بازرگانی شرکت فرآیند ارقام پرداز

شرکت آب و فاضلاب شرق تهران – استان تهران

تاریخ: 17 خرداد 1401

انشعابات غیرمجاز در شبکه تاسیسات آب در کشورهای در حال توسعه و کم آب یکی از بخش های عمده هدرفت ظاهری در "میزان آب بدون درآمد" می باشد. انشعابات غیرمجاز در شبکه آب با توجه به بافت منطقه می تواند در حوزه مسکونی یا صنعتی باشد.

تصویربرداری راداری از زیرسطح زمین GPR

کشف انشعابات غیرمجاز شبکه تاسیسات آب

 • بررسی اجمالی (Overview) :
  انشعابات غیرمجاز در شبکه تاسیسات آب در کشورهای در حال توسعه و کم آب یکی از بخش های عمده هدرفت ظاهری در “میزان آب بدون درآمد” می باشد. انشعابات غیرمجاز در شبکه آب با توجه به بافت منطقه می تواند در حوزه مسکونی یا صنعتی باشد.

 • مشکل (Problem):

  انشعاب های غیرمجاز در شبکه تاسیسات بطور کلی داده ها و اطلاعات شبکه را غیرواقعی می کند این موضوع موجب میشود داده های اولیه جهت مدیریت دچار اشکال باشد. ایجاد آلودگی در شبکه آب بدلیل عدم انشعاب گیری اصولی و استاندارد، عدم پرداخت هزینه ی آب مصرفی، عدم تعادل در طراحی شبکه، میزان مصرف و فشار آب و آسیب های اجتماعی از ترویج فرهنگ نادرست مصرف غیرقانونی آب.

 • راه حل پیشنهادی (FAP Solutions):

  از آنجا که انواع مختلفی از انشعابات غیرمجاز وجود دارد، تکنیک های مختلفی نیز متناسب با آنها جهت کشف آنها وجود دارد و تجهیزات مختلفی پیشنهاد میشود.

  شرکت آب و فاضلاب شرق تهران جهت مشترکین مسکونی ، مشترکین صنعتی و نیمه صنعتی هدف گذاری جهت کشف و حذف این مشکلات شبکه آب خود داشته که شرکت فرآیند ارقام پرداز پس از بررسی وضعیت و نوع مشترکین منطقه پیشنهاد تکنولوژی رادارهای نفوذ کننده در خاک یا GPR (Ground Penetrating Radar) را به شرکت آبفای شرق تهران ارائه می کند.

  دستگاه مورد استفاده در این کارگاه عملی دستگاه شرکت IDS مدل OPERA DUO می باشد که دارای آنتن دو فرکانسه می باشد و پوشش کاملی جهت کشف اهداف با قطر کم در عمق های کم و اهداف با قطرهای بیشتر در عمق بالاتر می باشد.

 • در حضور کارشناسان و مدیران محترم دفتر آب بدون درآمد و امور مشترکین شرکت آب و فاضلای شرق تهران تست های متعددی بر روی خطوط شبکه توزیع ، خطوط اصلی و انشعابات انجام شد. شبکه آب از جنس چدن داکتیل  و خطوط غیر فلزی پلی اتیل در عمق های متفاوت صورت گرفت.

شرکت فرآیند ارقام پرداز با عرضه بیش از 100 دستگاه GPR از برندهای معتبر دنیا جهت آشکارسازی تاسیسات غیرفلزی و کشف انشعابات غیرمجاز آمادگی ارائه این تجهیزات از هر برند معتبر جهانی را دارد و آموزش های تخصصی تئوری و عملی و خدمات فنی مهندسی آن را تقدیم می کند.

 • نتایج و فواید (Result and Benefit):

  یکی از محاسن تکنولوژی GPR در کشف انشعابات غیرمجاز عدم نیاز به اتصال به شبکه است، این تکنولوژی با تصویربرداری از کلیه لایه های خاک اطلاعات دقیقی از موقعیت مکانی و عمق لوله های و کابل ها و یا هر جسم با جنس متفاوت از جنس خاک ارائه می کند. شرکت فرآیند ارقام پرداز با تجربه دو دهه ارائه این تکنولوژی در ایران و منطقه تنها از برندهای معتبر و متناسب با خاک ایران را ارائه می کند و با تجربه ارائه بیش از 100 دستگاه ، آموزش های حرفه ای از این تجهیزات را ارائه میکند.

  مسیریابی خطوط پلی اتیلن آب در عمق های مختلف ، در قطر 63 و 90 میلیمتر در عمق 110 و 160 سانتیمتر انجام شد ، با استفاده از فرصت موجود در محل انتخابی عملکرد دستگاه در کشف دریچه های مدفون و شیرخط های مفقودی نیز مورد بررسی عملی قرار گرفت.

  در منطقه عملیاتی آبفای شرق تهران بدلیل تراکم کارگاه های نیمه صنعتی و بافت های صنعتی و قدیمی احتمال وجود انشعابات غیرمجاز وجود دارد، یکی از موارد تست شده تصویربرداری از زیر سطوح بتنی بود، GPR مورد استفاده با استفاده از تکنولوژی تصویربرداری همزمان و امکان تطبیق تصاویر بر روی یکدیگر امکان نفوذ در بتن یکپارچه با ضخامت بیش از 90 سانتیمتر را فراهم می کند.

شرکت فرآیند ارقام پرداز با بیش از 20 سال تجربه تخصصی در طراحی ، تولید و عرضه تجهیزات پیشرفته آشکارسازی زیرسطحی کلیه راهکارهای حرفه ای صنعت آشکارسازی را ارائه می کند.

لوله یاب کابل یاب های خطوط فلزی و غیرفلزی

اسکنرهای راداری و سیستم های تصویربرداری زیر زمینی

نشت یاب های حرفه ای آب

فلزیاب های هوشمندتاسیساتی (دریچه یاب و شیرخط یاب)

سیستم های نشانه گذاری الکترونیکی شبکه تاسیسات EMS

عیب یاب های پوشش لوله و کابل مدفون در خاک

فرآیند ارقام پرداز

یک دنیا تفاوت ، بی نهایت نوآوری®