مشارکت های اجتماعی

EN

دوره های تخصصی آموزش نشت یابی

دوره های تخصصی آموزش نشت یابی شرکت دانش بنیان فرآیند ارقام پرداز بعنوان تولید کننده ی سیستم های High-Tech   نشت یابی تاسیسات آب و همچنین بعنوان نماینده رسمی شرکت Fujitecom Inc.   ژاپن با بیش از 16 سال سابقه موفق در ایران فعال می باشد. با توجه به توان علمی و دانش حرفه ای متخصصین این شرکت، شرکت فرآیند ارقام پرداز بعنوان ارائه دهنده ی دوره های تخصصی آموزش نشت یابی جهت پرسنل دولت انتخاب شده و در حال حاضر دوره های متعددی در حوزه ی مربوط به کاهش هدر رفت آب و کنترل نشت شبکه آب برگزار می نماید.

دوره های تخصصی آموزشی نشت یابی آب :
– اصول پایه ، دلایل ایجاد نشت و مشخصات فیزیکی نشت آب
– تکنیک های نشت یابی آکوستیک آب
– تکنیک های نشت یابی رادیویی آب
– مونیتورینگ هوشمند نشت شبکه آب
– نشت یابی به روش گازهای خنثی

دوره های تخصصی آموزش بخش مدیریت کاهش هدررفت آب :
– مفاهیم NRW ( آب بدون درآمد )
– مدیریت پروژه های کاهش هدر رفت آب ( هدر رفت واقعی )

نشت یابی آکوستیک آب :
خروج ناخواسته ی آب از محل های مختلف شبکه تاسیسات آب که به عنوان محل خروج آب در نظر گرفته نشده اند، نشت نامیده می شود. مهمترین علل ایجاد نشت در شبکه لوله آب عبارتند از:
1- فشار بالای آب
2- تغییرات فشار آب و ایجاد اثر ضربه ای در شبکه
3- فرسودگی شبکه
4- فشار بار ترافیکی
5- اثر فشار ریشه درختان
6- وجود اختلاف پتانسیل و پوسیدگی لوله
7- نصب بی کیفیت اتصالات و شبکه

نشت های شبکه لوله آب به دو دسته ی نشت های بی اهمیت و نشت های مهم تقسیم می شوند. بطور عمومی تا زمانی که یک شبکه دارای نشت های بسیار کم حجم ، قطره ای یا ترشح ای باشد آن نشت ها کم اهمیت بوده و از نظر صرفه اقتصادی دلیلی برای کشف و اصلاح شبکه وجود ندارد. نشت هایی که از نظر حجم خروج آب قابل توجه باشند نشت های مهم بوده و آشکارسازی آنها دارای صرفه اقتصادی می باشد.
بطور کلی در فشارهای نزدیک 2 Bar و بالاتر از آن، آب با ایجاد صدا از محل ایجاد نشت خارج می شود. در فشارهای پایین صدای نشت آب بصورت فیشششش “Fish”  و در فشارهای بالا صدای نشت بصورت فیسسس “Fis”  می باشد.

بطور کلی چهار صدا صدای نشت آب که بطورعموم می شناسیم را ایجاد می نمایند:
1- صدای فلوی آب
2- صدای ضربه ( حاصل از خروج از منفذ )
3- صدای اصطحکاکی ( حاصل از اصطحکاک ایجاد شده بین آب و جداره منفذ )
4- صدای نوسانی آب ( حاصل از چرخش آب در زمان خروج از منفذ )

صدای حاصل از نشت آب در زیر زمین و در محل خروج آب از لوله دارای فرکانس های بالایی می باشد و صوت ایجاد شده هر چه به سطح زمین نزدیک تر می شود فرکانس آن کاهش می یابد.
دامنه ی فرکانسی صدای نشت آب در محدوده ی 100 تا 1200 هرتز و یا 100 تا 2100 هرتز می باشد، با توجه به اینکه نوع صدای نشت متأثر از عوامل متعددی می تواند تغییر یابد ولیکن این باند فرکانسی صدای نشت عمومیت دارد.
دستگاه های نشت یاب آکوستیک آب دارای فیلترهای Band-Pass  متعددی می باشند که کاربر با کمک آنها بخشی از باند فرکانسی کل را انتخاب می کند. این امر موجب می شود در محیط های با نویز و صداهای مزاحم یا انواع جنس لوله و شرایط محیطی مختلف، کاربر بتواند صداهای مزاحم را حذف و یا صدای مورد نظر خود را بهتر بشنود.

برخی از عوامل مؤثر بر صدای نشت:
1- فشار آب داخل لوله
2- جنس لوله
3- نوع خاک دربرگیرنده ی لوله
4- پوشش سطح زمین
5- صدای نشت در داخل حفره پر از آب
6- ابعاد محل نشت (روزنه ، شکاف ، شکستگی و … )
7- محل نشت در شبکه
8- عمق لوله ی آب
سیستم های نشت یاب آکوستیک این شرکت با بهره گیری از سنسورهای ژئوفن ( Pick-up Sensor )  لرزش های حاصل از نشت را دریافت کرده با تقویت و فیلتراسیون، خروجی مناسبی را برای تشخیص کاربر ارائه می نمایند. با توجه به تعیین و پخش صدای نشت میزان دوری و نزدیکی به محل دقیق نشت توسط کاربر به راحتی قابل تشخیص می باشد.
در سیستم های نشت یاب مدرن این شرکت دستگاه به غیر از قدرت سیگنال حاصل از صدای نشت و خروجی صوتی ، در هر بازه حداقل و میانگین صدای دریافت شده را نیز نمایش داده و امکان مقایسه ده ها صدای برداشت شده را دارد، این امر موجب می شود بالاترین سطح گراف های حاصل از مقایسه ی صداها محل دقیق نشت را تعیین نماید.
لازم به ذکر است مفاهیم آکوستیک صدای نشت تا اقطار لوله  500 mm  مطابق اطلاعات ارائه شده می باشد و در قطرهای بالاتر، نوع صدا ، دامنه و فرکانس صدای نشت بطور کامل تغییر می یابد لذا نشت یابی در اقطار بالای 500 mm  با روش آکوستیک معمول نمی باشد و تقریبا غیر ممکن است.
دوره های تخصصی آموزش نشت یابی به روش های آکوستیک ، رادیویی (نویز کرولیتور) ، مونیتورینگ نشت (لاگرهای نشت یابی) بصورت تئوری و عملی در شرکت دانش بنیان فرآیند ارقام پرداز برگزار می گردد. دوره ها دارای گواهینامه ی بین المللی معتبر از شرکت Fujitecom Inc. ژاپن نیز می باشد.

اطلاعات بیشتر را می توانید در لینک های پیوست و یا وب سایت شرکت دانش بنیان فرآیند ارقام پرداز جستجو نمایید.
www.fap-company.com
www.fzp-co.com

 محمد رضا عزیزی
مهندس الکترونیک
رئیس هیات مدیره شرکت فرآیند ارقام پرداز
مدیر عامل شرکت فرآیند زمین پرداز